Congratulations to all nominees!

The following teacher aides have been nominated for the 2020 Australian Teacher Aide of the Year award.

Thank you to all school leaders who took the time and effort to acknowledge the valuable role of their teacher aides.

Subscribe to our weekly newsletter to find out who makes the shortlist, or visit our website regularly for award updates.

 SCHOOLNOMINEENOMINATED BY
 Acacia Ridge State SchoolBriony BaronDonna Wynn
 Aitken Creek Primary SchoolNatasha CotterCassandra Keath
 Aldridge State High SchoolDiane GoldsmithGayle Barbeler
 Alesco IllawarraMatt LewisCarolyn LoPinto
 Al-Taqwa CollegeRizana Mohmed NaleemAmal Assafiri
 Ascot State SchoolMelissa AllenCindy Keong
 Ayr State SchoolMichelle Darker Nikki Schell
 Banksia Beach State SchoolKerrie Barraud Amanda Litchfield
 Banksia Beach State SchoolMarnie OrchardAmanda Litchfield
 Berry Springs Primary SchoolLinda LawtonColleen Williams
 Berry Springs Primary SchoolMegan PohlnerClare Dougall
 Berry Springs Primary SchoolRachel WhileMaha Andrew
 Boorowa Central SchoolTaryn RilesGraham Jones
 Bray Park State SchoolJohn HoisserLeigh-Anne Moritz
 Bundaberg State High SchoolTaylor HaymanTeisha Ford
 Caboolture Special SchoolLisaEva Robinson
 Caroline Chisholm SchoolSharon StevensDanielle van Kemenade
 Caulfield Grammar School Clare BoultonSimone Davis
 Chevallum State SchoolLeesa MacKay Kim Kelly 
 Claremont Special SchoolSteven DoyleStephanie Ingram
 Clayton South Primary SchoolAnna CardamoneGreg Clement
 Clayton South Primary SchoolFelicia ZinasGreg Clement
 Clayton South Primary SchoolAimee LauGreg Clement
 Clayton South Primary SchoolKathie WitterGreg Clement
 Clayton South Primary SchoolLibby MasonGreg Clement
 Coolah Central SchoolKathleen GardinerMelissa Richard
 Coolnwynpin State SchoolRachel SullivanPenelope Stewart
 Corinda State High SchoolLorraine Louden Karen Mastenbroek
 Crow's Nest State SchoolMichelle BinghamHelen Thompson
 Dakabin State High SchoolRosalyn O'SullivanVictoria Walsh
 Deloraine High SchoolCarolyn EylesDamus Fry
 Drayton State SchoolEsmay Millers Stephanie Costello 
 Driver Primary SchoolTaryn RoserRanae Graham
 Dunedoo Central SchoolDebra CraggsMichelle Gavin
 Eden Marine High SchoolLisa HaydenKylie Gibson
 Ellenbrook Christian College Gillian Falloon Pam Tyrrell 
 Essendon Keilor CollegeConnie MidiriKaye Coutts
 Evatt Primary SchoolMathew MiddletonKatie Fleming
 Fitzroy North Primary SchoolJude FryDianna Bazzano
 Forest Lake State High SchoolTreena MonkRobyn Ferguson
 Forest Lake State High SchoolPeter ClarkeDenise Kostowski
 Forest Lake State SchoolSandy McNaltyKrystin Whitten
 Gawler & District College B -12Sue Anne ScottRoslyn Conboy
 Geebung State SchoolDebbie MarshHelen Waters
 Glenvale State SchoolFiona CharlesLaura Gilbody
 Gordon Education CentreAlison PinkKylie Reed
 Gordon Primary SchoolJames WardleCatherine Campbell
 Griffin State SchoolKim TukavkinRachael Steinhardt
 Griffin State SchoolSue JamesionRachael Steinhardt
 Guildford Grammar SchoolJodie VanceUllisa Macdougall-Hull
 Gunnedah High SchoolMichelle HobdenBeck Henderson
 Gunnedah High SchoolMeegan ConstableSarah Stewart
 Gympie West State SchoolLeonie LangtonLizette Phillips
 HaileyburyCaleb StreetDominic Linossier
 HaileyburyTammy HassettMichele McGill
 HaileyburyRaelene KennedyMichele McGill
 HaileyburyRaelene KennedyMelissa McCrae
 Helensvale State High SchoolTrenae JiaSuzanne Bailey
 Inglewood State SchoolSandra Artura HobbsShona Clark-Dickson
 Ivanhoe Primary SchoolFrancine StroudMark Kent
 Jabiru Area SchoolLeanne McLeanAmy Tambling
 James Busby High SchoolTristan RobertsRimonda Prasad
 Jimboomba State SchoolStephanie CullenTim Farrell
 Kenmore State High SchoolRachel ChitoniRebecca Murray
 Lalor Gardens Primary SchoolJoanne TawilMonique Walsh
 Malvern Central SchoolMelanie PearceGrant Durham
 Manly State SchoolLynette LeeJacqueline Clark
 Mary's Mount Primary SchoolBelinda HendersonLoretta Hackner
 Miles Franklin Primary SchoolVicki WoodsSylvia Headon
 Miles Franklin Primary SchoolMary Liondi-BarlowGeorgina Sofatzis
 Mole Creek Primary SchoolCorinne AllenNathan Rockliff
 Mooroolbark CollegeKelly AytonAnn Stratford
 Mooroolbark East Primary SchoolMaureen BiggwitherKerry Craig-Smith
 Mossman State SchoolAbby Day Sonja Craven
 Mount Isa Special SchoolKim ThompsonLorna Hockings
 Nelson Park SchoolKatrina CrichtonLibby Gatgens
 Noosa District State High SchoolJanine SheldonKate Watson
 Norfolk Village State SchoolMichelle Lunan-SmithKrystal Brown
 North Rockhampton State High SchoolJanelle LearmontDesolee Cowley
 Ormeau State SchoolSharon ParlevlietEmma Workman
 Ormeau State SchoolOliviann WoodsNicole Taylor
 Ormeau State SchoolMaria MontenegriErin Mallouk
 Oxenford State SchoolCheryl HainbergerKim Maroske
 Oxley Christian CollegeSusan HamiltonSharon Sandison
 Pacific Paradise State SchoolLisa BroughMargie Burrell
 Pacific Paradise State SchoolRobyn BallMargie Burrell
 Palmerston CollegeSusan MurphyKatie Kelly
 Parke State SchoolAndrea PearsonTracey Tait
 Peregian Springs State SchoolAmanda BrownDanae Steer
 Peregian Springs State SchoolDesleigh SorensenVeronica Reid
 Peregian Springs State SchoolLisa SeaggSarah Mitchell 
 Petrie State SchoolSusan DrysdaleRobyn McLeish
 Redlands CollegeBeth CooperMichelle Sprenger
 Redlands CollegeLisa McMurrayBarb Farley
 Redlands CollegeRuth SmithBarb Farley
 Reservoir East Primary SchoolCameron CavalloMary Dimitrijevski
 Richardson Primary SchoolKylie CrabtreeAnne Tow and Brooke Calvert
 Rockbank Primary SchoolDiane HanmerChristopher Daxecker
 Rokewood Primary SchoolKylie CarrMelanie Hilliard
 Rosedale Primary SchoolLoraine WoolanFiona Knight
 Sandgate District State High SchoolNicolette CannardLeonie Turnbull
 Shalom CollegeSharon CahillStephanie Ray
 Shalom College Antonio Kaufusi Melinda Pearson 
 South Grafton High SchoolDeb WelchZoe Goodsell
 Southport State High SchoolShannon MattockRachel Cureton
 Spinifex State CollegeKaren BowerLauren Brown
 Springwood Road State SchoolBelinda MorrisonDeb Robinson
 St Francis SchoolKaylaha MalaponteMegan Tatnell
 St Gregory's CollegeRebecca BurkeJoanne Dash
 St Helena's Catholic Primary SchoolAnnette BoltonKyrya Quayle
 St Mary's Parish SchoolTracy HockingTerina McNair
 St Pius X Primary SchoolCallum WalleyChet Richardson
 St Thomas More Catholic Primary SchoolLeeanne RussellJane Wolf
 St Thomas More Catholic Primary SchoolRachel HassallJane Wolf
 St. Patrick's CollegeKate HobanDr. Rebecca Seward-Linger
 Staines Memorial CollegeLeah MakinKate Reid
 Sunshine Christian SchoolGretta O'MahoneyDamian Pietsch
 Surf Coast Secondary CollegeJenny LambertAmy Snow
 Surf Coast Secondary CollegeGayle IannielloDanny Monk
 Swan Hill CollegeLoretta RowlandsPeta Lindsay
 Tamworth South Public SchoolTracey McDonaldChrissy Kemp
 Tara Shire State CollegeBeryl BennettAlexis Capewell
 The Caves State SchoolLisa KimeMichelle Farrell
 The Spot AcademyDee TamihanaElaine Makepeace
 The Woden SchoolLinda CharltonAlice Ziolo
 Tiaro State SchoolAndrea EbertRhiannon Gane
 Tooradin Primary SchoolCarolina MabarrackZania Cope
 Torbanlea State SchoolJennifer ZahlDianne McRae
 Townsville Central State SchoolMandy FurnellDamien Tillack
 Townsville Central State SchoolClaudia FurnellDamien Tillack
 Ulverstone Secondary CollegeElizabeth EustaceSally Haynes
 University of Canberra High School Tammy CharalambousCarol Ellis & Jenelle Reynolds
 University of Canberra High SchoolAdam BelinCarol Ellis & Jenelle Reynolds
 Wandong Primary SchoolEmma BrancatisanoKelly Morrow
 Wantirna South Primary SchoolJulianne MatthewsKerri Emonson
 Wantirna South Primary School Lorraine Maskill Kerri Emonson
 Waratah Special Developmental SchoolDebra BiglinAnnabelle Scotney
 Warruwi SchoolJenny ManmuruluKeira Stewart
 Woodridge North State SchoolNicola ThomaszJulie Everson
 Woree State High SchoolAmanda Ham-ZammitHelen Tenison-Woods
 Yarra Glen Primary SchoolEma AshmoreCourtney Wood
 Yawarra Community SchoolKatie JohnstonCaja O'Brien